pátek 12. března 2010

Navsteva mesity

Mesity jsou tady vsude. Jenom v kampusu KAUSTu jich je pet. Nekde jsem cetl, ze spravne by mely byt tak huste, ze kazdy Muslim by mel mit nejakou v dosahu 800-ti metru (ale potvrzeno to nemam; wikipedia se o tom nezminuje). Saudska Arabie je znama stavitelka mesit doma i v zahranici - staveji tam, kde na mesity nemaji, i tam, kde se ma postavit neco velkolepeho. Wikipedia rika, ze od osmdesatych let Saudi utratili na mesity 45 miliard dolaru.

Na stezejni otazku, zda do mesity mohou nemuslimove, a kdyz ano, tak kdy, neni jednotna odpoved. Ja sam jsem dostal tady odpovedi obe: "Ale jiste, proc ne, kdykoliv vyjma casu modliteb." a "Ne, nikdy, mesita je jen pro Muslimy." Koran o tom rika jen tohle: "A nepřísluší modloslužebníkům starat se o modlitebny Boží, když sami o sobě dosvědčili, že jsou nevěřící." Pricemz modlosluzebniky se rozumi bud pohani nebo ti, kdo veri ve vicero bohu, a "starat se" znamena starat se i navstevovat. A jeste na jednom miste koran rika: "Vy, kteří věříte! Modloslužebníci jsou věru nečistota! Nechť se tudíž nepřibližují k Posvátné mešitě po tomto roce! A obáváte-li se kvůli tomu nedostatku, pak vás Bůh obohatí ze štědrosti Své, bude-li chtít, a Bůh věru je vševědoucí i moudrý." V praxi v Saudske Arabii a ve vetsine zemi, kde je Islam skoro statem, je pristup nemuslimum proste zakazan. Takze bylo dobre, ze tady udelali vypravu, kdy jsme se tam mohli podivat.

Hlavni mesita KAUSTu (The Grand Mosque) byla prvni dohotovenou budovou kampusu, staveli ji 11 mesicu. Vejde se do ni az 2500 modlicich (1200 v hlavni modlitebne pro muze, 300 v modlitebne pro zeny a jeste 1000 na dvore). Je vetsinou z mramoru (a ty mramorove desky navazuji svymi prirozenymi kresbami - takze to puvodne byl jeden kus; kdyz se ted kus mramoru rozbije, nahrazuji nejen rozbity kus, ale cely blok, aby zase ty mramorove kresbicky na sebe pekne navazovaly). Tady je par fotek: http://msenger.rajce.idnes.cz/Saudi_Arabia_-_KAUST_Mosque/.

Okna v patre na obrazku vedou do zenske casti. Odtamtud je videt do hlavni modlitebny, tedy i na modlici se muze. Ale zpatky je pohled horsi, prakticky neni mozno zadnou zenu videt. Kazde okno ma v sobe sklo vazici 300kg a tvrde drevo, takze cele okno by melo vazit sedm tun. To se mi nezda, mozna myslel, ze sedm tun vazi okna vsechna. I tak je to dost. Troje dvere do hlavni modlitebny take nejsou zanedbatelne: kazde staly 200,000 dolaru a kazde vazi 2,7 tuny. Drevo je dovezene ze severni Indie. Jsou tady na to specializove firmy, ktere delaji jen dvere mesit.

Male deti navstevuji mesitu od svych dvou az tri let - jdou s matkou do zenske casti. Kdyz je chlapci 6, zacne chodit s papinkem do muzske casti. Od 12 let (presne receno, jakmile nastala puberta) je navsteva mesity pro vsechny Muslimy povinna (aspon tady, v Saudske Arabii). Cetl jsem, ze neni povinna pro ty "chude duchem".

Modlitby ma Islam presne propracovane (mimochodem, arabsky se modlitba rekne "salát"). Kazdy se modli petkrat denne - a povest je, ze to melo byt petsetkrat denne, ale ze to Mohamed s Bohem usmlouval (to nemyslim ironicky, takhle to presne vypraveji).

Obrazek ukazuje, kdy se modli prave dnes. Je to zrejme cela veda, ma to co delat s vychodem a zapadem Slunce. Modlici se predtim presne urcenym zpusobem umyvaji (viz treba ceska wikipedie). Pak pokladaji hlavu na zem - i to vysvetluji vedecky, ze tim dochazi k nejlepsi rovnovaze telesnych stav a muze dojit nejlepe k relaxaci.

Pri navsteve jsme dostali koran (na odneseni domu). Cesky ho nemeli, ale nasel jsem stranku, kde koran cesky je a jeho preklad vypada i srozumitelne: http://islamweb.cz/koran/. Tam se treba dozvite (v kapitole o zenach): "A dávejte ženám obvěnění jako dar; jestliže vám z laskavosti dají něco z toho, tedy toho užijte ve zdraví a spokojenosti." Musel jsem se podivat do anglickeho textu, co ma byt to "obvěnění" - je to veno, ktere dava manzel neveste.

Zakonceme jeste jednou citaci z koranu: "Proti těm z vašich žen, jež dopustí se hanebnosti, vezměte jako svědky čtyři z vás. A jestliže tito to dosvědčí, podržte ženy v domech, dokud smrt je nezavolá anebo Bůh pro ně nepřipraví nějaké východisko."

Dodatek: Navstivil jsem tuto mesitu vlastne dvakrat: poprve dopoledne, kdy mi nefungoval fotak a podruhe s vetsi skupinou odpoledne (z te jsou fotky na rajceti). Ranni navsteva byla komorni, jen s jednou ruskou rodinou a jednou spanelsky mluvici Uruquaykou. Zde jsou fotky udelane zastupcem te ruske rodiny:  http://picasaweb.google.com/igor.chikalov/KAUSTGrandMosque?feat=directlink.

čtvrtek 4. března 2010

Mada'in Saleh - archeologicky vylet

Pruvodce Lonely Planet rika, ze pokud mate v Saudske Arabii cas navstivit jen jedno misto, jedte do Mada-In Saleh. Tak jsem se tam rozjel. Leteli jsme z Jeddah (coz se, mimochodem, rekne cesky Džidda, jak jsem se teprve nedavno dozvedel) do Mediny. Tam nas, ne Muslimy, ovsem nespustili z oci a policejni eskorta doprovazela nas autobus celou dobu. Medina je jedno ze dvou nejsvatejsich mest pro Araby, nejen ty Saudske, a nemuslimove tam nemaji pristup. Autobusem asi ctyri hodinky pousti do vesnice Al-Ula. Za sest mesicu maji blizko Al-Uly otevirat letiste - tak treba, az sem pojedeme znovu s Jitkou, uz poletime az sem.

Zajimava jsou tady vlastne mista dve: Vlastni vesnice Al-Ula (viz obrazek) a pak velke pohrebni mesto v pousti, asi 20km severneji (viz dalsi obrazek). Pro predstavu, kde jsme to vlastne byli, jsem trasu nahral na EveryTrail. Al-Ula je hlinena vesnice, dnes uz lidmi opustena (ziji vedle v normalni nove vesnici; posledni se tam odstehovali ale teprve asi pred triceti lety), ktera je ale moc a moc stara. Je o ni zminka i v bibli, protoze tady byla dulezita obchodni stezka. Pak prisel Islam a zase to bylo dulezite misto, jezto okolim proudili poutnici z Jordanska a ze severu vubec do posvatne Mediny a Mekky. Obrazky jsou jako obvykle na rajceti: http://msenger.rajce.idnes.cz/Saudi_Arabia_-_Al-Ula/. Jsou tu datlove palmy (konecne jako v Saudske Arabii vsude); ptal jsem se, kde berou ty stromy vodu. Pry tu zadne prirozene prameny nejsou (a reka uz vubec ne). Odjakziva se pouzivala na zavlazovani nachytana voda z destu. Ted si kazdy farmar necha udelat artezskou studni a tam bere vodu pro sebe i pro palmy.

Vecerni vychazka pousti (velka horka jeste nenastala, ale vitr tu je a nahani pisek vsude; nejvice ovsem do oci), standardni (az na skvele arabske dezerty) evropske menu v hotelu a uz je tu rano, kdy jedeme do Mada-in Saleh. To je pohrebiste (bylo to i mesto, ale domy nebyly kamene, tak tu uz zadne nejsou. Hroby preckaly). Je to misto, kde na zacatku naseho letopoctu zil kmen, jehoz hlavni mesto byla Petra v Jordansku. Tohle je proste "druha Petra" - mensi a mene navstevovana (tak jako cela Saudska Arabie; slysel jsem, ze Arabie uz sice dava turisticka viza, ale jen 100 za rok! - vsichni cizinci jsou tady tedy ti, co tu pracuji, tzv. expati - a neni jich tu malo). Fotky z teto casti jsou tady: http://msenger.rajce.idnes.cz/Mada-in_Saleh/.

Obe mista jsou dobre popsana na Wikipedii (v anglictine): http://en.wikipedia.org/wiki/Al-Ula a http://en.wikipedia.org/wiki/Mada%27in_Saleh.