čtvrtek 2. září 2010

Ramadan

Dobry den, pratele. Leto pomalu odchazi (pan Sverak by rekl "...rybniky chladnou..."), dovolena v Evrope za mnou a dalsi dovolena, tady v Arabii, prede mnou. Priletel jsem zpet k Rudemu mori prave uprostred Ramadanu...


Ramadan je nejvetsi svatek vsech Muslimu a trva cely mesic, vzdy devaty mesic Islamskeho roku. A protoze Islansky kalendar je lunarni (jeho mesice jsou trochu kratsi), je i devaty mesic kazdy rok trochu drive (tedy podle naseho Gregorianskeho kalendare) - kazdy rok zacina asi o 11 dnu drive. Letos (2010) je Ramadan od 11. srpna do 8.zari.

Vseobecne se ma za to, ze Ramadan se slavi na pocest prvniho Boziho zjeveni proroku Mohamedovi (dej mu Allah vecnou slavu). Tusim jsem nekde i cetl, ze mu pritom dal Buh i Koran. Ale ono to bude s tim svatkem jako s jinymi velkymi svatky, kterych se pokoleni neradi zbavuji, i kdyz uz zmenili ideologii: Vanoce byly nejdrive pohanskym svatkem Slunovratu, pak krestanskym narozenim Jeziska, pote, v jistych zemi sveta, svatkem miru a pokoje a ted, skoro vsude, jsou svatkem komerce. A s Ramadamem to nebude jinak. Predevsim "Ramadam" je v arabstine jmeno devateho mesice, a to tak bylo uz davno pred Islamem ("al-ramad" znamena "hrozne horko, vyprahlou zemi a malo jidla"). Podle, puvodne ustni, islamske tradice "hadis", se pust, ktery je hlavni cinnosti Ramadanu, odvozuje od nejvetsiho zidovskeho svatku "Jom kipur", Den smireni, kdyz se Abraham dohodl s Bohem.

Behem Ramadanu se zivot v Arabii znacne meni. Lide totiz musi - opravdu, Muslimove musi, zadna dobrovolnost tady neni - se pres den postit, nekourit, pit jen vodu a zapomenout na sex. Tyto utrapy konci kazdy den se setmenim, kdy zacina zivot. Obchody se tomu prizpusobuji: bezna oteviraci doba je tady chvili kolem poledne (asi pro ty, kteri pres den pracuji) a pak vecer, od 21:00 do dvou do rana. Pracovni doba se bud nedodrzuje (taxikar mi rekl, ze hodne Muslimu proste o Ramadanu pres den spi, vzbudi se vecer, najedi se a jdou se povyrazit do mesta, kolem ctvrte rano se poprve pomodli v mesite a pak zase zalehnou) nebo je zkracena (treba tady na universite Muslimove pracuji jen 6 hodin denne).

Postit se nemusi jen tehotne a kojici matky a pak ti, co jsou nemocni, treba diabetici. Ti se ale maji postit jindy, az je nemoc prejde. A pokud jsou nemocni trvale, maji jeden mesic zivit nekoho chudeho. Dobrocinnost je vubec behem Ramadanu hodne pritomna: Pro chude se oteviraji vecer bezplatne jidelny (nevidel jsem to ale tady, v relativne bohate Arabii, cetl jsem to o Egypte) a Muslime plati casto svou predepsanou charitu chudym ("zakat") prave o Ramadanu.

My, nemuslimove, se mame chovat tak, abychom "nepopuzovali" - nemame jist, aby to postici se videli. Dokonce byly hlaseny i pripady (ale neni to potvrzene a nebylo to tady v Jeddah), ze turisti byli uvezneni, protoze verejne hodovali, a pustili je az po Ramadanu. I tady v KAUSTu, na universite, ktera chce byt okenkem do multikulturniho sveta, se zivot zmenil. Vsechny kavarny jsou pres den zavrene, restaurace oteviraji az pred sedmou vecer a supermarket ma otevreno az do dvou v noci. Dokonce bychom si ani nemeli varit pres den v kancelari kafe! Tak to tedy ne, tak daleko jsem nezasel a kafe dal piji.

Cely Ramadan pak konci tydnem volna (ve vsech arabskych zemich to tak je), velkym svatkem "Eid ul-Fitr", kdy vsichni jedi, modli se mene a navstevuji se. To terpve nastane, tak jeste nevim, jake to bude. Budu behem te doby v Jordansku, tak snad tam nebude uplne precpano. Take doufam, ze mi na hranicich vydaji Jordanske vizum - budu totiz prechazet hranici jeste v dobe Ramadanu a to vetsina vladnich uradu nepracuje. Dam vedet...

Zde jsou ceske clanky o Ramadanu.