čtvrtek 25. listopadu 2010

Zeny v Arabii nesmi ridit auto

To je fakt, ktery je asi pro expaty (zahranicni pracovniky) nejviditelnejsim rozdilem, a plati to i pro nasi universitu. Uvnitr kampusu za volant zeny mohou, ale za branami tohoto "statu ve state" musi mit sveho ridice. Cetl jsem o tehle zvlastnosti (je to opravdu zvlastnost, neni zadna jina arabska zeme, kde by zeny nesmely ridit) v jedne knizce nekolik zajimavosti - tak se o ne chci podelit.

Knizka, ze ktere cerpam, se jmenuje "Inside the Kingdom" (Uvnitr kralovstvi) a je od vyznamneho britskeho historika Roberta Laceyho. Je nova, vysla v roce 2009, a je plna zajimavosti o novodobe historii Saudske Arabie (podtitul knizky je Kralove, knezi, moderniste, teroriste a boj o Saudskou Arabii). Asi to neni naposled, co o ni budu mluvit.

V Saudske Arabii neexistuje zadny zakon zakazujici zenam ridit. Ani v koranu (nebo v jeho vykladech ci v jinych Prorokovych citatech, tzv. hadis) nikdo dosud nenasel nic, co by se jako zakaz rizeni mohlo vykladat. Presto zeny neridi a vedi, ze ridit nesmi. Mnohe z nich ridit umi, protoze se to naucily behem svych studii v Americe a jinde mimo Saudskou Arabii. Zeny beduinu zijici v pousti pry bezne sve pickupy ridi (co jim take jineho zbyva, kdyz muz je nekde pryc s velbloudy).

Zajimava, a pro saudske kleriky trochu svizelna, situace nastala v 1990 behem prvni gulfske valky. Behem jednoho dne zaplavil vychodni Arabii dav kuwajtskych utecencu, aspon z poloviny to byly zeny - a za volanty svych rodinnych vozidel. Tomu nasadily korunu americke vojandy, ktere se s americkou armadou objevily v Riyadu, a zacaly ukazovat sve nohy a ze se ridit muze. Tem ale po prvnim soku zakazali jezdit mimo americke tabory.

Skupina modernich arabskych zen vsak vyuzila prilezitosti a zorganizovaly demonstrativni jizdu centrem Riyadu. Bylo to 48 aut. Musely objet stred mesta trikrat, nez si jich policista vsiml. Zkoprnel a nejdrive nevedel, co delat. Pak zacalo stihani. K veceru si rozvazeli manzele, synove nebo bratri sve zeny, matky a sestry z policejni stanice. Pozdeji to melo i dopady na nektere zeny (ztrata zamestnani, podpisy ruznych chart, ze to tak nemyslely, atd.). Dnes, o dvacet let pozdeji, stale nesmeji zeny za volant.

Proc vlastne nesmi ridit? Argumenty pro to, aby mohly, ba dokonce i mely, ridit, jsou myslim dostatecne. I ekonomicke i nabozenske. Ekonomicke: Zena potrebuje auto pro provoz sve domacnosti (verejna doprava, krome taxiku, prakticky neexistuje). Proto si musi drzet sveho sofera (obvykle Filipince nebo Pakistance), kteremu plati asi 200 az 300 dolaru mesicne. Navic mu musi platit bydleni, jidlo a zdravotni pojisteni. Takze ji to prijde skoro na 400 dolaru mesicne, coz je v prumeru asi tretina jejiho mesicniho prijmu. Navic ridicu je hodne, coz pusobi zase jine problemy. Odhaduje se, ze pocatkem devadesatych let bylo v Saudske Arabii pres milion muzu, pracujicich vyhradne jako ridici. A co zeny, ktere si ridice dovolit nemohou? V takovych rodinach musi s detmi do skoly a pro nakupy jezdit muz - ukrajujic tak ze sveho produktivniho casu.

A nabozenske duvody? Zakaz ridit nuti zbozne arabske zeny travit v malem prostoru a nekdy po znacnou dobu cas s cizim muzem, ktery neni pribuznym. Na ulici zadna arabska zena nesmi bez doprovodu bud sveho manzela, syna ci bratra, ale v aute ji nuti dlit s cizim muzem.

Hlavne tento duvod dokazuje, rikaji moderni arabske zeny, ze duvody proti rizeni nejsou vubec nabozenske, ale socialni. Kdyz si manzele odvazeli sve zeny z policejni stanice, policajti na ne s nevoli syceli: "Slabosi! Copak si neumite sve zeny kontrolovat?". Coz zasahovalo muze velmi hluboko. Ve vetsine kmenovych spolecnosti (a Saudska Arabie pres sve bohatstvi je stale velmi kmenova) je totiz kontrola zen socialnim zakladem. Autor knihy tuto socialni tendenci formuluje takto: "Dejte svym zenam volnost pohybu (a tim i moznost "zahybat") a je konec muzske autority a tim i konec kmene." Nam to zni  jiste stredovekove, ale on to vlastne tady takovy moderni stredovek je.

Vice cteni o rizeni aut - a vubec i o postaveni zen v Saudske Arabii je take na wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Women%27s_rights_in_Saudi_Arabia (v anglictine).

Žádné komentáře:

Okomentovat