čtvrtek 8. března 2012

Velbloudi

Velbloudi me neprestavaji fascinovat. Kdykoliv jedu na vylet, saham po fotaku, jakmile je vidim. Je jich tu kolem hodne - i kdyz nejsou uplne vsude. Pripada mi to, jako kdyz na ceskem venkove potkavam kravy.

Rozsireni velbloudu ve svete (© Wikipedia)
Velbloudu jsou v zasade dva druhy, jednohrby (neboli dromedar) a dvouhrby. Dromedaru je na svete kolem 14 milionu, tech dvouhrbych jen asi milion. Vetsina z nich jsou domestikovani. Opravdu divoci, volne zijici, velbloudi jsou jen v malem poctu v pousti Gobi. V Australii pak maji vice nez milion zdivocelych velbloudu, ktere drive, v 19. stoleti, pouzivali jako dopravni prostredek, ale kdyz prisla auta, tak je nechali odejit do divociny. Ted s nimi australska vlada ma hodne problemu (a kdyz je chteji strilet, ozyvaji se hlasite pratele zvirat a take saudsko-arabsti bohaci, kteri takove velbloudy chteji z Australie importovat, aby je zachranili).

V jejich hrbu (nebo hrbech) neni voda, ale tuk. Kdyz je takhle pekne tuk stranou od zbytku tela, tak nenapomaha telu udrzet teplo uvnitr, coz se ukazuje vyhodnym v teplych krajich. Nekteri vedci take tvrdi. ze umisteni tuku na vrchni strane velblouda chrani telo pred slunecnimi paprsky. Nekdy se rika, ze metabolizaci (rozkladem) tohoto tuku vznika voda (1g tuku vyprodukuje takto neco pres 1g vody), takze vlastne hrby jsou zasobarnou vody. To ale neni pravda, protoze v horku, ve kterem velbloudi ziji, by potrebovali na takovou metabolizaci hodne kysliku, pri jehoz ziskavani (dychanim) by zase stejne vody ztratili. Hrby jsou v podstate zasobarny jidla na horsi chvile. Nadbytecnou vodu velbloudi uchovavaji ve svych rozredenych telesnych tekutinach. Hlavne ale velbloudi telo umi s vodou velmi dobre hospodarit (napriklad zvlastnim uzpusobenim nozder, ktere cast vydechovane pary zadrzi a vrati nazpet telu, nebo usporadanim ledvin ci nestandardnim tvarem cervenych krvinek). Proto vydrzi velbloudi tak dlouho bez vody.

Je neuveritelne, jak trnite, velmi ostre trnite, kere a stromy muze velbloud ozirat. Ma take velmi dlouhe rasy a usni porost, chranici pred poustnim piskem. I nozdry muze pred piskem uzavirat.

Velbloudi se chovaji pro sve mleko a maso a jako dopravni prostredek. Jejich (velmi suchy) trus se take pouziva jako palivo. V jedne knize jsem take cetl, ze v soucasne dobe jsou velbloudi, hlavne v Saudske Arabii, spise symbolem vaznosti a bohatstvi, aniz by meli az tak velky hospodarsky efekt. Pro beduina je velbloudi mleko kompletni stravou, pry muze vydrzet jen o mleku i pul roku. Maso se ji mene, i kdyz podle Islamu je to dovolena strava (ne tedy treba jako veprove, ktere jak Islam tak judaismus zakazuji). Maso je sice dovolene, ale stav osoby po pozreni velbloudiho masa je necisty, takze se muslimove musi mezi jidlem a modlidbou omyt. Mimochodem, do stejneho necisteho stavu se dostane muz treba i tak, kdyz jde ze sveho domu na modlitby do blizke mesity a potka na ulici zenu. To se pak ma vratit zpet domu, znovu se omyt a doufat, ze uz zadnou zenu znovu nepotka.

V Saudske Arabii jsou take dulezite velbloudi zavody. Nic o nich ale nevim, zatim jsem nemel prilezitost je navstivit. Tak snad o nich nekdy jindy vice.

Hlavni impuls k psani o velbloudech jsem dostal minuly vikend, kdy jsem na off-road vylete skalnatym wadi (udolim) videl kolem mnoho mladych velbloudatek. Konecne, zadny div, je jaro, novy zivot se
rodi. V jednom miste jsem ale najednou videl velbloudici, jak pomaha vstat na nohy uplne malemu potomkovi, ktereho musela porodit pred par minutami. Vedle ni jeste byla nezaschla kaluz krve z porodu.
Prave narozene velbloudatko
Par fotek z nekolika mych poslednich vyletu, kde jsme velbloudy fotili, je na rajceti: http://msenger.rajce.idnes.cz/Saudi_Arabia_-_Rabigh_wadi/.

Žádné komentáře:

Okomentovat